Krepšinis Lietuvoje ir jo pradininkės moterys
> ATGAL Į 100 PASAKOJIMŲKlausykitės šio teksto:
Juokaujama, kad Lietuvoje yra dvi nacionalinio sporto šakos – krepšinis ir grybavimas. Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė šiuo metu laikoma viena stipriausių pasaulyje. Tačiau mažai kas žino, kad krepšinio pradininkės Lietuvoje yra moterys.
XX a. pradžioje populiariausia sporto šaka Lietuvoje buvo vyrų futbolas. Krepšinį 1919 m. pirmosios pradėjo žaisti moterys, ieškojusios visapusiškai kūną lavinančio sporto. Krepšinio iniciatorė Elena Kubiliūnaitė-Garbačiauskienė prisimena: „Pasirinkome aikštelę (...), įrengėme persirengimo patalpą „kėgelbane“, įsigijome kamuolį ir pastudijavę įvairias sporto šakas pasirinkome basketbolą – krepšinį, kaip kolektyvinį, visapusiškai lavinantį kūną – estetinį sporto žaidimą. (...) Pritaisę tinkamą apsirengimą ir apavą, beveik kasdien ateidavom treniruotis.“ Tiesa, krepšininkės žaidė ne pagal amerikietiškas, o pagal vokiškas taisykles – su mažesniu kamuoliu ir be lentos prie lanko. Tačiau pirmosios oficialios krepšinio rungtynės 1922 m. Kaune sužaistos tarp vyrų – LFLS (Lietuvos fizinio lavinimo sąjungos) ir Kauno rinktinės komandų. Palyginti su šiandiena, rungtynės buvo nerezultatyvios – 8:6 laimėjo LFLS komanda.
Prie krepšinio populiarinimo Lietuvoje nemažai prisidėjo Amerikos lietuviai. Vienas jų – skrydžiu per Atlantą išgarsėjęs Steponas Darius. Jis žaidė pirmosiose krepšinio rungtynėse Kaune (atstovavo LFLS komandai), 1922 m. išleido krepšinio vadovėlį „Basketbolo žaidimas ir Lietuvos sporto lygos oficialios basketbolo taisyklės“.
Nors šiandien lietuviai krepšininkai vertinami visame pasaulyje, pradžia buvo sunki. 1925 m. gruodžio 13 d. lietuviai pirmą kartą labai nesėkmingai sužaidė tarptautinėse krepšinio rungtynėse – pralaimėjo latviams 41:20. Reikalai nepagerėjo ir po dešimties metų: 1935-aisiais latviai sutriuškino lietuvius rezultatu 123:10. Situacija pasikeitė, kai 1936 m. į Lietuvą grįžo Jungtinių Amerikos Valstijų rinktinės žaidėjas, olimpinis čempionas Pranas Lubinas. Su jo pagalba tų pačių metų pabaigoje lietuviai pagaliau įveikė latvių komandą. Tais pačiais 1936 m. Lietuva priimta į tarptautinę krepšinio organizaciją FIBA.
Populiaria sporto šaka krepšinis Lietuvoje tapo XX a. ketvirtajame dešimtmetyje, kai 1937 m. lietuvių komanda netikėtai laimėjo Europos krepšinio čempionatą. Lietuvos vyrų rinktinei nenusileido ir moterys – 1938 m. Europos moterų krepšinio čempionate iškovojo sidabro medalius.
1944 m. įkurtas žymusis Kauno „Žalgirio“ klubas. Jis ne kartą tapo Sovietų Sąjungos čempionu. Kauno komanda ypač suklestėjo 1985–1987 m., kai „Žalgirio“ kapitonu buvo išrinktas Arvydas Sabonis. Talentingas žaidėjas 1989 m. išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas ir sėkmingai tęsė krepšininko karjerą NBA klubuose. „Žalgirio“ sėkmė nesumenko ir Lietuvai atgavus nepriklausomybę: 1999 m. komanda tapo Eurolygos čempione, o 2005 m. – naujai įkurtos Baltijos krepšinio lygos čempione.
Vis dėlto reikšmingiausios yra Lietuvos krepšinio rinktinės pergalės. 1992 m. Barselonos olimpinėse žaidynėse lietuviai nugalėjo Jungtinę komandą, kurią sudarė sportininkai iš Rusijos, Latvijos, Ukrainos ir kitų Sovietų Sąjungos sudėtyje buvusių valstybių žaidėjų. Ši pergalė lietuviams buvo simbolinė: sovietų okupacijos periodu lietuvių krepšininkai privalėjo Jungtinėje komandoje atstovauti Sovietų Sąjungai, o Lietuvai atgavus nepriklausomybę galėjo žaisti savo šalies komandoje ir net nugalėjo ekipą, simbolizavusią Sovietų Sąjungos priespaudą.