Menininkių triumfas Venecijoje – opera ant smėlio

> ATGAL Į 100 PASAKOJIMŲ

Įprasta manyti, kad opera – tai scenoje rodomas ilgos trukmės muzikinis kūrinys, kai groja orkestras, o apie aistringą meilę dainuoja istoriniais kostiumais apsirengę solistai. Tačiau būna ir kitokių operų – atliekamų kasdienėse erdvėse apie šiandienos problemas.

Būtent tokia yra 2019 m. 58-ojoje Venecijos meno bienalėje pagrindinį prizą – „Auksinį liūtą“ – laimėjusi opera-performansas „Saulė ir jūra (Marina)“. Kūrinio autorės – trys garsios lietuvių menininkės. Rašytoja Vaiva Grainytė sukūrė libretą – sugalvojo operos siužetą, personažų dialogus ir monologus. Kompozitorė ir muzikantė Lina Lapelytė parašė muziką, o kino režisierė Rugilė Barzdžiukaitė buvo atsakinga už pasirodymo režisūrą. 

Operos veiksmas vyksta paplūdimyje. Solistai ir statistai vilki maudymosi kostiumus ir dainuoja apie besaikio vartojimo padarinius klimato kaitai, kurių mes, paskendę kasdienybėje, nepastebime. Siekdamos šią idėją perteikti žiūrovams, autorės atsisako tradicinių operos elementų, tokių kaip scena ar orkestras. Žiūrovai kviečiami panirti į kūrinio vyksmą, operos personažuose atpažinti save: „Įsivaizduokite paplūdimį ir save jame, arba dar geriau – stebėkite viską iš viršaus: svilinanti saulė, įdegio kremas, ryškūs maudymosi kostiumai, prakaituoti delnai ir kojos. (...) Įsivaizduokite karts nuo karto spygtelinčius vaikus, juoką, ledų vežimėlio tilindžiavimą tolumoje. Muzikalią bangų mūšą, jos raminantį ritmą (būtent šiame paplūdimyje ir niekur kitur). Vėjo plaikstomų plastikinių maišelių šiugždėjimą, tykų jų, tokių panašių į medūzas, plūduriavimą toli nuo kranto. Ugnikalnio, lėktuvo, motorinės valties riaumojimą. Paskui – dainų chorą: kasdienybės dainų, nerimo ir nuobodulio dainų, dainų beveik apie nieką. O po visu tuo – lėtą išsekusios, išeikvotos Žemės girgždėjimą, atsidūsėjimą.“ 

Venecijoje opera rodyta specialiame paviljone, įrengtame Karinio jūrų laivyno teritorijoje esančiame pastate. Dirbtiniam paplūdimui iš Lietuvoje esančio Gariūnų smėlio karjero atvežta net 36 t smėlio. Šiuo projektu rūpinosi 159 žmonės: dainininkai, garso ir šviesų inžinieriai, muzikos ir scenografijos asistentai, technikai. Operos personažus įkūnijo 51 atlikėjas iš Lietuvos, Italijos, Brazilijos, JAV, Jungtinės Karalystės, Ispanijos, Vokietijos, Graikijos ir kitų šalių. Savanoriai, kuriais galėjo tapti kiekvienas iš anksto užsiregistravęs, vaidino paplūdimio lankytojus. Žiūrovai pasirodymą stebėjo iš viršaus, tarsi jie būtų pati saulė.

„Saulė ir jūra“ Venecijoje rodyta nuo 2019 m. gegužės pradžios iki spalio pabaigos. Kūrinį pamatė net 87 000 žmonių. Todėl visai nenuostabu, kad 2 t lietuviško smėlio „išsivaikščiojo“ su lankytojais. O likęs smėlis panaudotas vaikų žaidimų aikštelei Džiudekoje ir Sant Erasmo salos reljefui lyginti.

Šiuo metu planuojamos tarptautinės „Saulės ir jūros“ gastrolės. Tikimasi, kad per kelerius artimiausius metus lietuvių menininkių kūrinys apkeliaus didžiąją dalį pasaulio.